Švajčiarske referendum ukázalo vyspelosť ich národa

Autor: Marek Černý | 17.7.2016 o 20:43 | (upravené 17.7.2016 o 21:00) Karma článku: 2,70 | Prečítané:  881x

Švajčiarsko je pre mňa už dlhšiu dobu obľúbeným štátom. A referendum ako toto ukazuje, prečo je tomu tak, a prečo je táto krajina na úplne inej úrovni ako väčšina sveta.

Iba par týždňov po tom ako som vydal článok ako sa začalo Fínsko pohrávať s myšlienkou základnej mzdy pre svojich občanov, prišlo Švajčiarsko s referendom na túto tému.

Referendum však neprišlo zo strany štátu, ale od podporovateľov tejto myšlienky, ktorý nazbierali viac ako 100 000 podpisov a tak prišlo na rad hlasovanie. V ňom sa k hlasovaniu dostavilo 46% aktívnych voličov ( iba pre zaujímavosť, u nás sa k voľbe prezidenta dostavilo 43% voličov, a k voľbe parlamentu 59%)

O čo teda v referende išlo? 
Základná mesačná mzda 2500 frankov, v prepočte takmer 2300€ + ďalších 625 frankov za každé dieťa. Práve na túto mesačnú mzdu by okrem domácich Švajčiarov mali i cudzinci ktorý sú na území viac ako 5 rokov. Hoci sa suma môže zdať vysoká, s tým ako je vo Švajčiarsku nastavený životný štandard, by veľmi tesne pokryla iba základné potreby človeka. Veď iba priemerná mzda sa tu pohybuje okolo 6000 frankov mesačne. A samozrejme s touto „výhodou“ by sa obyvatelia taktiež museli rozlúčiť s preplatením zdravotnej starostlivosti, alebo dôchodkom.

A ako teda referendum dopadlo? 
Ako som už spomínal, pri hlasovaní 46% aktívnych voličov, hlasovalo 77% z nich proti návrhu základnej mzdy, a 23% by tento návrh podporilo. Hoci čísla jasne hovoria že švajčiari základnú mzdu odmietajú, tvorcovia myšlienky a referenda sa radujú. 23% je pre nich veľmi veľký úspech.

Samotná vláda nemala z referenda radosť, pretože takýto zákon by ich stál neskutočné peniaze, a čo viac, nemyslím si že by ľudia boli pripravený na niečo také. Je veľmi ťažké ešte teraz povedať aký vplyv by mal tento program na ľudí, štát a hlavne ekonomiku. Prinútila by vidina peňazí zdarma ľudí pracovať? Určite by sa našli ľudia, ktorý by to brali ako veľmi vítané finančné prilepšenie, ale určite by sa našli i ľudia, ktorý by tento program zneužívali. A predstavme si ako by ľudia, ktorý by sa vzdali práce, bez nároku na dôchodok žili v starobe? Systém by ich pohltil, a následne vyhodil späť do reality, a to je príklad ako by ekonomika mohla skolabovať. Je treba ešte prejsť dlhú cestu, a nájsť správne odpovede na veľa otázok aby sa tento návrh mohol pretaviť v skutočnosť. Ako už bolo povedané, ľudia a ani štáty na takéto rozhodnutia ešte nie sú prípravené.

Luzi Stamm, členka parlamentu za Swiss People’s Party tvrdí, že „keby bolo Švajčiarsko ostrov, určite by bolo to bolo možné. Ale s otvorenou hranicou, je to nemožné, hlavne pre krajinu s tak veľkým životným štandardom. Keby ponúknete švajčiarovi takú čiastku, miliarda ľudí by sa následne snažilo dostať do Švajčiarska.“

Na základe referenda taktiež spoločnosť Dalia Research vytvorila hlasovanie ktorého sa zúčastnilo 10 000 ľudí z 28 krajín EU. V ňom sa ukázalo že 34% ľudí si myslí, že by základná mzda nemala vplyv na ich doterajšiu prácu. Ďalších 15% vidí potenciál v tom, že by mohli tráviť viacej času so svojou rodinou, a iba 4% ľudí by sa vzdali svojho zamestnania.

No môžeme tu naraziť i na zaujímavú úvahu:

Kto by tu bol pre ľudí, kto by sa staral o chorých, kto by zbieral odpadky, alebo kto by sa pripojil k nebezpečným profesiám ako policajt alebo hasič? 
Krátka odpoveď na tieto otázky znie: Ťažko povedať!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?