Koláče bez práce?

Autor: Marek Černý | 18.7.2016 o 11:00 | Karma článku: 2,67 | Prečítané:  777x

Viete si predstaviť, že by ste každý mesiac dostali určitú sumu peňazí od štátu len tak? Práve to može byť budúcnosť ekonomiky.

Peniaze vládnu svetu, a preto každé ráno vstávame skoro ráno aby sme odišli do práce, ktorá nás nebaví, a za ktorú navyše mizerne platia. Takže po zaplatení nájmu, splátky hypotéky alebo kúpenia najpotrebnejších vecí nám zostane iba pár eur.  Niektoré štáty chcú túto situáciu riešiť trocha netradične. Výskum totiž preukázal že ľudia by pracovali kvalitnejšie a hlavne radšej, keby okrem mzdy ktorú by dostali od zamestnávateľa, dostávali taktiež pasívny príjem od štátu. 

Fínsko skúma možnosť že by svojim občanom poskytol akýsi sociálny balíček, v podobe 800€ každý mesiac. Obyvatelia by tak mali zaistenú určitú sumu peňazí, ktorá by im určite pomohla pokryť aspoň základné potreby, a mzdu od zamestnávateľa by tak mohli využiť na svoje vlastné účely alebo si ju odkladať. Znie to úplne super no nie?

Problém ale nastáva hneď pri tom, ako by štát riešil komu tento sociálny balíček poskytne. Predsa len ľudia so mzdou 2000€ by dostávali taký istý balíček ako ľudia s minimálnou mzdou? Ďalší problém by mohol nastať v tom, že by tento krok vyšiel fínsku vládu 52.2 miliard eur ročne. Fínsko je veľmi vyspelá krajina ale či by tento výdavok mohli dovoliť každoročne, si určite nemyslím.

Tak či onak Fínsko oznámilo že by malo predstaviť plán pilotného projektu v Novembri 2016. Rovnako ako Fínsko, prejavilo záujem o tento projekt i Holandsko, ktoré by chcelo prijať podobný projekt budúci rok.

Viete si predstaviť takýto projekt i na Slovensku? Už máme vlaky zadarmo, tak prečo nie 800€ mesačne od štátu. Každého občana by to určite veľmi potešilo, no žiaľ taká vláda, ktorá by sa u nás o niečo také zaujímala, tu nás ešte nebola. A veľmi sa bojím že naša ekonomika sa už i len tak tak drží nad vodou vďaka automobilovému priemyslu, ktorý nemožno živiť donekonečna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.


Už ste čítali?